Jdi na obsah Jdi na menu
 


CHKO Lužické hory

1. 11. 2009

Chráněná krajinná oblast Lužické hory byla vyhlášena v roce 1976 k ochraně rozmanité krajiny pískovcových skalních měst a znělcových, trachytových a čedičových kuželů. CHKO Lužické hory se rozkládá v nadmořské výšce 313 - 793 m na území o rozloze 267 km2. V Chráněné krajinné oblasti Lužické hory je vyhlášeno celkem šestnáct maloplošných chráněných území a devatenáct památných stromů.

.Chráněná krajinná oblast Lužické hory leží mezi Šluknovským a Frýdlantským výběžkem. Jejím sousedem jsou další velkoplošná chráněná území - Národní park České Švýcarsko, CHKO České středohoří a CHKO Labské pískovce.

.V minulosti území neprostupných pohraničních hvozdů, dnes již kulturní krajina v průběhu staletí formovaná člověkem. Čedičové a znělcové kupy se střídají s bizarními tvary pískovcových skal, souvislé lesy přecházejí v pestré podhorské louky s bohatstvím remízků, mezí a soliterních stromů, na mnoha místech se zachovala lužická architektura. V lesích dnes převládá smrk, v těžko přístupných a odlehlých partiích se zachovaly zbytky původních lesních porostů (buk, jedle, javor, jilm). Staleté tisy rostou v obci Krompach. Zemědělská krajina je tvořena především loukami a pastvinami protkanými sítí hájků, remízků a břehových porostů podél potoků, kde se ve zbytcích zachovaly mnohé vzácné druhy rostlin a živočichů.

 

Náhledy fotografií ze složky CHKO Lužické hory